Ara

Soğanlı Yumurta Tarifi

Soğanlı Yumurta Tarifi, Soğanlı Yumurta Nasıl Yapılır? Tarifimiz sahanda yapacağımız yumurta tarifleri arasında yer alır. Dilerseniz soğanlı yumurta nasıl yapılır görelim.

Soğanlı Yumurta Nasıl Yapılır?


Yumurta her türlü malzemeye uyum sağlayabilecek bir özelliktedir. Omlet olarak ya da sahanda birçok farklı iç ile hazırlanabilir. Soğanlı yumurta tarifi olarak vereceğimiz tarifimiz de sahanda yapacağımız yumurta tarifleri arasında yer alır. Dilerseniz soğanlı yumurta nasıl yapılır görelim.

Soğanlı Yumurta İçin Malzemeler:

5 kuru soğan(orta boy)
3 çorba kaşığı zeytinyağı
Tereyağı (1 çorba kaşığı dolusu)
Karabiber, yenibahar, tarçın (1’er çay kaşığı kadar)
Yarım çorba kaşığından az sirke
3 tane yumurta


Soğanlı Yumurtanın Yapılışı:


5 adet kuru soğanımızı kabuklarını soyduktan sonra kesme tahtası üzerinde piyazlık dediğimiz ay şeklinde ince olarak doğrayalım. Ayrı bir yerde tavamızın içerisine tereyağımızı ve zeytinyağımızı koyarak kızdıralım. Soğanlarımızı yağların üzerine atarak karıştıralım. Oldukça yavaş ateş üzerinde yaklaşık 1 ila 1,5 saat kadar karıştırarak pişirelim. Bu arada bu tarifimizin püf noktalarından bir tanesi de soğanların asla kavrulmaması ve yakılmaması gerektiğidir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olunmasını tavsiye ederim. Soğanın pişmesine yakın baharatları ilave edelim. Bu şekilde biraz daha pişirelim. Bu arada sirkeyi de içine koymayı unutmayalım. Soğanların pişmesine 5-10 dakika kala kaşıkla soğanların bazı yerlerinden oyuklar açalım. Açtığımız bu üç oyuk içerisine yumurtalarımızı kıralım. Bu şekilde yumurtalarımızın beyazı iyice pişene kadar ocağın üzerinde tutalım. Baharatların ve sirkenin ilavesi kişilerin damak lezzetlerine göre ayarlanabilir. Ya da konmayabilir. Soğanlı yumurta tarifimiz servis için hazır. Hepinize afiyet olsun.

Kahvaltılık Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler