Ara

Kahvaltı Çöreği Tarifi

Kahvaltı Çöreği Tarifi, Kahvaltı Çöreği Nasıl Yapılır? Çörek tarifleri farklı tat ve farklı şekillerde de yapılabilir. Kahvaltı çöreği tarifi de bunlardan bir tanesidir. Kahvaltı çöreği nasıl yapılır ilgileniyorsanız, tarifimizi okuyabilirsiniz.

Kahvaltı Çöreği Nasıl Yapılır?


Çörekler genelde çay saatlerinde tüketebileceğimiz en hafif hamur çeşitlerindendir. Özellikle de çeşitli garnitürler ile yapılan çeşitleri, sanki farklı hamur işleri yeniliyormuş gibi bir tat uyandırıyor. Çörek tarifleri farklı tat ve farklı şekillerde de yapılabilir. Kahvaltı çöreği tarifi de bunlardan bir tanesidir. Kahvaltı çöreği nasıl yapılır ilgileniyorsanız, tarifimizi okuyabilirsiniz.

Kahvaltı Çöreği Malzemeleri:

5 bardak un
Yarım su bardağı sıvı yağ
Yarım tatlı kaşığı kadar tuz
1 yemek kaşığı kuru maya
Yarım su bardağı toz şeker
1 tane yumurta(çırpılmış)
2 su bardağı süt
Susam, çörekotu


Kahvaltı Çöreğinin Yapılışı:


Hamurumuzun yapılışına ilk önce sütümüzü ılıtmakla başlayalım. Hafif ısıtarak ılık hale getirdiğimiz sütümüzün içerisine 2 çorba kaşığı şekeri koyalım. 1 yemek kaşığı kuru mayamızı da içerisine koyalım ve mayamızın eriyip kabarması için bir kenarda bekletelim. Diğer tarafta 5 bardak unu, tarım su bardağı toz şekeri (iki kaşık mayaya kullandık), tuz, sıvı yağ olmak üzere malzemeleri topladık. Sütümüzün içerisinde mayamız eriyip, kabardığı anda hamur için hazırladığımız diğer malzemeler ile birlikte yoğuruyoruz. Hamurun özleşebilmesi için çok iyi yoğrulması gerekir. Kulak memesi yumuşaklığında yoğurduğumuz hamurumuzun üzerine örterek yaklaşık yarım saat kadar ılık bir ortamda kabarmasını beklememiz gerekir. Hamur iki kat olduğunda tekrar yoğurarak şekil verebiliriz. Burada verilecek şekil tamamı ile kişinin kendisi bırakılmaktadır. Örneğin minik parçalar kopararak yuvarladığımız gibi, simit şekline de sokabiliriz. Üzerlerine yumurta sarısı sürdükten sonra tekrar kabarması için bir yarım saat daha bekletebiliriz. Fırınımızı 180 derece de ısıttıktan sonra sıcak fırına hamurlarımızı atarız. Üzerleri kızarıp iyice kabardıktan sonra da fırından çıkardıktan sonra soğuması için bekletiriz. Kullandığımız kahvaltı çöreği tarifi, el altında çok rahatlıkla bulabileceğimiz malzemeler ile yapılabilmektedir. Ellerinize sağlık.

Kahvaltılık Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler