Ara

Beyran Tarifi

Beyran Tarifi, Beyran Nasıl Yapılır? Beyran nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız buyurun başlayalım malzemeleri saymaya. Beyran Tarifi Gaziantep mutfağından meşhur etli bir çorba tarifidir.

Beyran Tarifi Nasıl Yapılır?


Bugün size doğunun yöresel bir tarifini vereceğiz. Beyran Tarifi Gaziantep mutfağından meşhur etli bir çorba tarifidir. Antep’te kuzu içi yağı ile yapılan bu çorba, sevmeyenler için normal tereyağı ile de yapılabilir. Sofrasında değişik bir tat arayanlar için tavsiye edebileceğimiz bir tariftir. Beyran nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız buyurun başlayalım malzemeleri saymaya.
 
Malzemeler:

1 kg kemikli kuzu gerdan
3 yemek kaşığı tereyağı
1,5 su bardağı pirinç
8-10 diş sarımsak
Tuz
Kırmızı toz biber
Karabiber

Beyran Yapılışı:


Et düdüklü tenceresine alınarak üzeri geçecek kadar su koyulup haşlanıncaya kadar pişirilir. Yalnız suyun miktarını çorbanın kıvamına göre siz kendiniz ayarlayınız. Pişen etler süzülerek kemiklerinden ayırın ve ufak ufak eliniz ile parçalayın. Fakat etinizin suyunu süzme işlemi sırasında atmayın, ayrı bir kaba boşaltın. Ayırdığınız et suları bir tencereye alınır ve içerisine pirinçler atılır. Pirinçler yumuşayana kadar pişirilir. Daha sonra ise etler, dövülmüş sarımsaklar, tuz ve baharatlar üzerine ilave edilir. En son olarak tereyağı ayrı bir yerde hafif kızdırılarak tencerenin içerisine dökülür. Bir süre daha kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Çorbanızı kaselere koyduktan sonra kızdırdığınız tereyağını üzerlerinde gezdirebilirsiniz. Eğer isterseniz servis esnasında çorbalarınızın üzerine küçük küçük maydanoz yaprakları da koyabilirsiniz. Gaziantep mutfağından gelen bu enfes çorbayı istediğiniz her zaman kolayca yapabilirsiniz. Beyran artık hazır, afiyet olsun.

Çorba Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler