Ara

Balık Sosu Tarifi

Balık Sosu Tarifi, Kalkan Hollandez Sos Tarifi, Balık Sosu Nasıl Yapılır? Çok farklı şekillerde hazırlanabilen balık sosu tarifi vardır. Siz de damak zevkinize uygun olan sosu belirleyerek deneyebilirsiniz. Farklı balık sosu nasıl yapılır öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Balık Sosu Nasıl Yapılır?Balık tarifleri farklı soslar ile denenerek şık sofralar kurulabilir. Özellikle fırında pişirilmesi düşünülen büyük balıklar soslar için son derece uygundur. Hazırlanan sos ile marine edilen balıklar fırın ya da ızgara da pişirilerek sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Çok farklı şekillerde hazırlanabilen balık sosu tarifi vardır. Siz de damak zevkinize uygun olan sosu belirleyerek deneyebilirsiniz. Farklı balık sosu nasıl yapılır öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Sos hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu sosun balığın tadını bastırmaması aksine ortaya çıkarması olmalıdır. En çok tercih edilen balık sosları arasında yer alan tariflere göz atabilirsiniz.

Sos Bernez Tarifi:


İnce doğranmış maydanoz, defneyaprağı ve kekiğin zeytinyağında sotelenmesinin ardından sirke ve beyaz şarap ile ısıtılması ile hazırlanan bernez sos özellikle ızgara balıkların üzerine sürülmektedir.

Morney Sos Tarifi:


Küçük bir soğan ve bir diş sarımsak ince şekilde doğranır ve sıvıyağda sotelenir. İçine 1 adet küp şeklinde doğranmış domates ve tuz ilave edilerek domatesler suyunu çekene dek pişirilir. Tereyağında sote edilen çekirdeği çıkarılmış yeşil zeytinlerin sosa ilave edilmesi ile birlikte sos hazırlanmış demektir. Izgara balıkların yanına bu sosu koyarak servis edebilirsiniz.

Kalkan Hollandez Sos Tarifi:


Özellikle kalkan balığı için hazırlanan bu sos ekmek içi, dövülmüş 2 diş sarımsak ve bir avuç badem içi ile hazırlanır. Bu karışıma yarım çay kaşığı safran eklenerek macun kıvamını alması sağlanır. Sosu balığın kendi yağlı suyu ile açarak üzerine sürmeniz tavsiye edilir.

Balık Yemekleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler