Ara

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Aşık Veysel Şatıroğlu Kaç Yaşında, Aşık Veysel Şatıroğlu Boyu, Aşık Veysel Şatıroğlu Nereli, Aşık Veysel Şatıroğlu Biyografi, Aşık Veysel Şatıroğlu Vikipedi, Sevgilisi Kim, Kaç Kilo, Eşi Kim, Evli mi, Ailesi, Burcu, Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir?

Adı Soyadı: Aşık Veysel Şatıroğlu 
Doğum Tarihi: 25 Ekim 1894
Nereli: Sivas
Burcu: Akrep Burcu
Kilosu: 85 kg 
Boyu: 171 cm
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah  
Eğitim Durumu: Köy Enstitüsü
Sevgilisi: Yok 
Evli mi: Evet
Eşi: Esma
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil 
Twitter Hesabı: Mevcut Değil 
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Aşık Veysel Şatıroğlu Biyografisi


25 Ekim 1894 Sivas Şarkışla doğumlu, asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel 21 Mart 1973 senesinde Sivrialan Sivas'ta vefat etmiştir. Babası Ahmet "Karaca" lakabıyla çiftçilik yapan biri, annesi ise Gülizar hanımdır. Yörede yaygınlaşan çiçek hastalığı yüzünden hayatını kaybeden iki kız kardeşi vardı. Kardeşlerinin ardından kendisinde, iki gözünü yedi yaşında iken çiçek hastalığından kaybetti. Aşık Veysel'in söylemine göre: "Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsin’e kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözümde, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. Kardeşleri Aşık Veysel 20 yaşındayken 1. Dünya Savaşı sebebiyle cepheye gidince yapayalnız kaldı ona tek yarenlik edecek olan sazından başkası değildi. Savaşın sona ermesinin ardından Esma adında biriyle evlendirildi. İki çocuk sahibi olan Aşık Veysel oğlunu daha on günlükken kaybetti. Eşi başka bir adamla kaçınca 6 aylık kızıyla baş başa kalan Veysel küçük yaşta kızını da kaybedince yüreği evlat hasretiyle yandı.

1930 yılının başlarında Ahmet Kutsi Tecer’le tanıştı. Sivas’ta edebiyat öğretmeni olan Tecer, Folk edebiyatına çok önem veriyor ve hak ettiği yere gelmesini istiyordu. Aşık Veysel’in eserlerini kaleme alan ilk kişi Ahmet Kutsi Tecer’di.

Atatürk’e olan sevgisinden kalkıp te Ankaralara giden Aşık Veysel bu imkana bir türlü nail olamamış. Ancak Ankara’da radyoya çıkarak eserlerini duyurma fırsatı bulmuştur. Atatürk’e olan aşkını o öldükten sonra yazdığı ağıtla göstermiş oldu.

Köy Enstitülerinde saz hocası olarak eğitim veren Aşık Veysel Kastamonu, Akpınar, Çifteler ve Arifiye’de eğitim verdi. TBMM tarafından 1965 senesinde müziğe olan katkılarından ötürü maaş bağlandı.

21 Mart 1973 yılında aramızdan ayrılan Veysel Şatıroğlu’nun evi günümüzde müze olarak hizmet sağlamaktadır.

Bıraktığı eserler günümüzde Türk metal grubu Pentagram’a ilham kaynağı olmuştur. ABD gitarist Joe Satriani’ de Aşık Veysel’den ilham alan kişilerdendir.
Eserleri:
 • Deyişler – 1944
 • Sazımdan Sesler- 1950
 • Dostlar Beni Hatırlasın- 1970
 • 1984 yılında Ölümünden Sonra Bütün Şiirleri adıyla eserleri tekrar yayınlandı.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Zlatan İbrahimoviç Kimdir

  Zlatan İbrahimoviç Kimdir? Adı Soyadı: Zlatan İbrahimoviç Doğum Tarihi: 03.10.1981 Nereli: Malmö İsveç  Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 95 kg  Boyu: 195 Cm Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi: Helana Seger  Evli mi: Yok   Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/iamzlatanibrahimovic Twitter Hesabı: twitter.com/ibra_official Facebook Hesabı: www.facebook.com/ZlatanIbrahimovic   Zlatan İbrahimoviç

 • Yunjin Kim Kimdir

  Yunjin Kim Kimdir? Adı Soyadı: Yun Jin Kim Doğum Tarihi: 07 Kasım 1973   Nereli: Seul Güney Kore   Burcu: Akrep Burcu  Kilosu: 170 cm Boyu: 50 kg Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite mezunu   Sevgilisi: Yok  Evli

 • Yasemin Ergene Kimdir

  Yasemin Ergene Kimdir? Adı Soyadı: Yasemin Ergene Doğum Tarihi: 22 Ocak 1985   Nereli: Hamburg Almanya  Burcu: Kova Burcu  Kilosu:  58 kg Boyu: 174 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi:  Koyu Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet

 • Yağmur Atacan Kimdir

  Yağmur Atacan Kimdir? Adı Soyadı: Yağmur Atacan Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1983 Nereli: Gaziantep  Burcu: Boğa Burcu Kilosu: 71 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Açık Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar

 • Volkan Konak Kimdir

  Volkan Konak Kimdir? Adı Soyadı: Volkan Konak Doğum Tarihi: 27 Şubat 967 Nereli: Trabzon- Maçka    Burcu: Balık Burcu   Kilosu: 88 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sevgilisi: Yok   Evli mi: