Ara

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Aşık Veysel Şatıroğlu Kaç Yaşında, Aşık Veysel Şatıroğlu Boyu, Aşık Veysel Şatıroğlu Nereli, Aşık Veysel Şatıroğlu Biyografi, Aşık Veysel Şatıroğlu Vikipedi, Sevgilisi Kim, Kaç Kilo, Eşi Kim, Evli mi, Ailesi, Burcu, Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir?

Adı Soyadı: Aşık Veysel Şatıroğlu 
Doğum Tarihi: 25 Ekim 1894
Nereli: Sivas
Burcu: Akrep Burcu
Kilosu: 85 kg 
Boyu: 171 cm
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah  
Eğitim Durumu: Köy Enstitüsü
Sevgilisi: Yok 
Evli mi: Evet
Eşi: Esma
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil 
Twitter Hesabı: Mevcut Değil 
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Aşık Veysel Şatıroğlu Biyografisi


25 Ekim 1894 Sivas Şarkışla doğumlu, asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel 21 Mart 1973 senesinde Sivrialan Sivas'ta vefat etmiştir. Babası Ahmet "Karaca" lakabıyla çiftçilik yapan biri, annesi ise Gülizar hanımdır. Yörede yaygınlaşan çiçek hastalığı yüzünden hayatını kaybeden iki kız kardeşi vardı. Kardeşlerinin ardından kendisinde, iki gözünü yedi yaşında iken çiçek hastalığından kaybetti. Aşık Veysel'in söylemine göre: "Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsin’e kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözümde, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan. Kardeşleri Aşık Veysel 20 yaşındayken 1. Dünya Savaşı sebebiyle cepheye gidince yapayalnız kaldı ona tek yarenlik edecek olan sazından başkası değildi. Savaşın sona ermesinin ardından Esma adında biriyle evlendirildi. İki çocuk sahibi olan Aşık Veysel oğlunu daha on günlükken kaybetti. Eşi başka bir adamla kaçınca 6 aylık kızıyla baş başa kalan Veysel küçük yaşta kızını da kaybedince yüreği evlat hasretiyle yandı.

1930 yılının başlarında Ahmet Kutsi Tecer’le tanıştı. Sivas’ta edebiyat öğretmeni olan Tecer, Folk edebiyatına çok önem veriyor ve hak ettiği yere gelmesini istiyordu. Aşık Veysel’in eserlerini kaleme alan ilk kişi Ahmet Kutsi Tecer’di.

Atatürk’e olan sevgisinden kalkıp te Ankaralara giden Aşık Veysel bu imkana bir türlü nail olamamış. Ancak Ankara’da radyoya çıkarak eserlerini duyurma fırsatı bulmuştur. Atatürk’e olan aşkını o öldükten sonra yazdığı ağıtla göstermiş oldu.

Köy Enstitülerinde saz hocası olarak eğitim veren Aşık Veysel Kastamonu, Akpınar, Çifteler ve Arifiye’de eğitim verdi. TBMM tarafından 1965 senesinde müziğe olan katkılarından ötürü maaş bağlandı.

21 Mart 1973 yılında aramızdan ayrılan Veysel Şatıroğlu’nun evi günümüzde müze olarak hizmet sağlamaktadır.

Bıraktığı eserler günümüzde Türk metal grubu Pentagram’a ilham kaynağı olmuştur. ABD gitarist Joe Satriani’ de Aşık Veysel’den ilham alan kişilerdendir.
Eserleri:
 • Deyişler – 1944
 • Sazımdan Sesler- 1950
 • Dostlar Beni Hatırlasın- 1970
 • 1984 yılında Ölümünden Sonra Bütün Şiirleri adıyla eserleri tekrar yayınlandı.


Biyografiler

 • Yağız Erdoğan Kimdir

  Yağız Erdoğan Kimdir?   Adı Soyadı: Yağız Erdoğan    Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)   Nereli: Rize  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi:   Eşi: instagram Hesabı: (@yagizerdgan) Twitter Hesabı: @YagizErdgan  Facebook Hesabı:     Yağız Erdoğan Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye- Yunanistan

 • Sinem Kılıç Kimdir

  Sinem Kılıç Kimdir?   Adı Soyadı: Sinem Kılıç   Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)  Nereli: Erzurum   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Özel bir üniversitede Medya ve İletişim okuyor   Sevgilisi:   Evli mi: Bekar  Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı:   Facebook Hesabı:    Sinem

 • Simge Olçun Kimdir

  Simge Olçun Kimdir?   Adı Soyadı: Simge Olçun    Doğum Tarihi: 1996 (23 yaşında)  Nereli: İzmir  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda Beden Eğitimi öğretmenliği 4.

 • Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir

  Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir?   Adı Soyadı: Sıla Rümeysa Ölçek   Doğum Tarihi: 1988 (31 yaşında) Nereli: Ordu- Fatsa  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu ve yüksek lisansına yine aynı

 • Serpil Uzunçavdar Kimdir

  Serpil Uzunçavdar Kimdir?   Adı Soyadı: Serpil Uzunçavdar    Doğum Tarihi: 1986 (33 yaşında) Nereli:   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi: Bekar   Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı: @serpiluzuncavdr    Facebook Hesabı:    Serpil Uzunçavdar Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye-