Ara

Ali Babacan Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Ali Babacan Kimdir?, Ali Babacan Biyografisi, Ali Babacan'ın Kısaca Hayatı, Ali Babacan Nereli, Ali Babacan Biyografi, Ali Babacan Vikipedi, Ali Babacan'ın Ailesi İşte Detaylar.

Ali Babacan Kimdir?


Adı Soyadı: Ali Babacan
Doğum Tarihi: 04 Nisan 1967
Nereli: Ankara
Burcu: Koç
Kilosu: Bilinmiyor  
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Kellogg İşletme Okulu
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Ülkü Zeynep Babacan
İnstagram Hesabı: Yok
Twitter Hesabı: twitter.com/alibabacan
Facebook Hesabı: Yok 
 

Ali Babacan Biyografisi   


Hilmi ve Güneri Babacan çiftinin 1967 nisanının 4’ünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1985 yılında TED Ankara Kolejinden birincilikle mezun olup 1986 senesinde ODTÜ’de 1700 kişilik öğrenci grubunun içinden 4.00lık ortalamasıyla birinci olarak mezun oldu. 1990 yılında Amerikan Birleşik Devletlerin de Fulbright bursunu kazanarak 1990-1992 senesinde Kellogg İşletme bölümünde yüksek lisans yaptı. Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresinde uzmanlaşan Ali Babacan Chicago Illinois’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmalık yapan özel bir şirkette çalıştı. 1994’de vatanına dönüp kendi aile şirketinin başına geçti. Aynı zamanda Melih Gökçek’e de danışmanlık hizmeti veren Babacan 2001 senesinde AKP Kurucu üyesi oldu. Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) da görev aldı.

19 Kasım 2002 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Ekonomiden Mesul Devlet Bakanlığı görevine gelerek en genç kabine üyesi oldu. 59. Hükümet kurulduğunda da aynı görevini sürdürdü. 3 Haziran 2005 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliğiyle tam üyelik müzakerelerine başlanması karar verildiğinde Recep Tayyip Erdoğan Baş müzakereci olarak Ali Babacan’ı görevlendirdi. Tabi ki aynı zamanda Bakanlık görevini de sürdürecekti. Ancak bu durum Babacan için biraz şaşkınlıkla karşılandı. Kendisine bu teklif sunulduğunda şu an için eğilimin kendisinden tarafa olmadığını düşündüğünü belirtti. Fakat sonra 3 Ekim 2005’de süreç biraz sıkıntıya düştü ve Ali Babacan’ın iki görevi aynı anda yapamayacağı gerekçe gösterilerek Erdoğan, yetkili kurumlara Baş müzakerecinin kendisi olduğunu söyledi. Sonra fon yöneticilere TÜSİAD gibi iş adamları örgütlerinin Babacan’ı bu görevde istemeleri üzerine Ali Babacan da ısrar eden Abdullah Gül’ü iki işi bir arada götürebilir telkininde bulunmasını etkiledi.

IMF ile beraber yürütülen sert ekonomik reformların altına adını yazdıran Ali Babacan yaptığı açıklamalarda; Üç yıllık ekonomik programlarını Maastricht Kriterlerine göre belirttiğini ve 2005 yılında %8, 2006 senesinde %5, 2007’De ise %4 enflasyon hedefi öngördüklerini belirtti.

Ali Babacan 2003 yılından beri birçok kez Davos, Bilderberg Konferansı ve Dünya Ekonomik Formuna (World Economic Forum) Türkiye’yi temsilen katılmıştır. 60. Hükümet de aynı görevi idame etmiştir.

2007 seçimlerinde AKP’den tekrar milletvekili olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinedeki yerini belirledi. 1995 yılında Ülkü Zeynep Babacan ile evlenip, Hilmi Emir Babacan, Fatma Dilara Babacan ve Mustafa Kerem Babacan adlı 3 çocuğa sahip olmuştur.


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Zlatan İbrahimoviç Kimdir

  Zlatan İbrahimoviç Kimdir? Adı Soyadı: Zlatan İbrahimoviç Doğum Tarihi: 03.10.1981 Nereli: Malmö İsveç  Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 95 kg  Boyu: 195 Cm Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi: Helana Seger  Evli mi: Yok   Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/iamzlatanibrahimovic Twitter Hesabı: twitter.com/ibra_official Facebook Hesabı: www.facebook.com/ZlatanIbrahimovic   Zlatan İbrahimoviç

 • Yunjin Kim Kimdir

  Yunjin Kim Kimdir? Adı Soyadı: Yun Jin Kim Doğum Tarihi: 07 Kasım 1973   Nereli: Seul Güney Kore   Burcu: Akrep Burcu  Kilosu: 170 cm Boyu: 50 kg Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite mezunu   Sevgilisi: Yok  Evli

 • Yasemin Ergene Kimdir

  Yasemin Ergene Kimdir? Adı Soyadı: Yasemin Ergene Doğum Tarihi: 22 Ocak 1985   Nereli: Hamburg Almanya  Burcu: Kova Burcu  Kilosu:  58 kg Boyu: 174 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi:  Koyu Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet

 • Yağmur Atacan Kimdir

  Yağmur Atacan Kimdir? Adı Soyadı: Yağmur Atacan Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1983 Nereli: Gaziantep  Burcu: Boğa Burcu Kilosu: 71 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Açık Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar

 • Volkan Konak Kimdir

  Volkan Konak Kimdir? Adı Soyadı: Volkan Konak Doğum Tarihi: 27 Şubat 967 Nereli: Trabzon- Maçka    Burcu: Balık Burcu   Kilosu: 88 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sevgilisi: Yok   Evli mi: