Ara

Afet İnan Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Afet İnan Kimdir?, Afet İnan Biyografisi, Afet İnan'ın Kısaca Hayatı, Afet İnan Nereli, Afet İnan Biyografi, Afet İnan Vikipedi, Afet İnan'ın Ailesi İşte Detaylar.

Afet İnan Kimdir?


Adı Soyadı: Afet İnan
Doğum Tarihi: 29. Kasım 1908
Nereli: Selanik Vilayeti 
Burcu: Yay  
Kilosu: Bilinmiyor           
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Musiki Muallim Mektebi Ankara
Sevgilisi: Yok 
Evli mi: Evet
Eşi: Dr. Rıfat İnan Bey
instagram Hesabı: Yok
Twitter Hesabı: Yok  
Facebook Hesabı: Yok 
 

Afet İnan Biyografisi


Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan sosyoloji profesörü, tarihçi, öğretmendir. Afet İnan, Osmanlı Cumhuriyetinin Selanik Vilayeti Doyran (doirani) kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Doyran Müdürresi Emrullah Efendi’nin torunu Şehdane Hanım’dır. Babası ise orman memuru olan İsmail Hakkı Uzmay Şemnu beydir.
Balkan savaşının patlak vermesi sonucu ailesi Anadolu’ya taşınmıştır. Babası Anadolu’nun birçok bölgesinde orman memurluğu, müfettişliği ve müdürlüğü yapmıştır. Sonra ki dönemlerde babası Bolu Milletvekilliğine seçilmiştir.

Afet Hanım Babasının görevi sebebiyle sürekli gelen tayinler yüzünden yer değiştirdiği için, ilk öğrenimini Adapazarı, Ankara, Eskişehir (Mihallıççık) ve Biga’da yapmıştır. 1920’de okuduğu Kız Öğretmen okulundan 1925’te mezun olmuştur. İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulu’nda göreve başlayan Afet İnan İzmir’de görev yaptığı okulda bir gün Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma fırsatı bulur.

Mustafa Kemal Atatürk ile arasında geçen bir diyalog tan sonra Ankara’ya atandı ve Fransızca öğrenmesi için Atatürk tarafından İsviçre’nin Lozan şehrine gönderilmiştir.

1927 yılına kadar Lozan’da kalan Afet Hanım Ülkeye geri döndükten sonra İstanbul Fransız kız lisesi olan Nötre dame de sion da eğitim görmeye devam etmiştir. 2 yıl eğitim gördükten sonra 1929 yılın da ortaöğrenim tarih öğretmeni olmak için sınava girmiş ve kazanmıştır. Ankara Musiki Muallim mektebinde Tarih ve Yurt bilgisi derslerini okutmak için göreve başlamıştır. 1933 yılına kadar görev yaptıktan sonra 1933 yılından sonra da Ankara Kız lisesine atanmış orda görev yapmak üzere yola çıkmıştır.
 
Afet İnan, yabancı okullarda okuduğu tarih kitaplarında Türk milleti için kullanılan, barbaca ve ikinci derecede ırk deyimlerini milli duygularına rencide ettiği için öğretmenlerine itirazda bulunmuştur. Bu kitabı Atatürk’e gösterdiği zaman üzerinde ilgi ile durulmuş ve konularda görevlendirilmek üzere tarihçileri bir araya toplayarak vazifeler verilmiştir.
 
Mustafa Kemal Paşa’nın özel isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda Türk kadınları için seçim haklarına ilişkin bir konferans verdi. Bu konferans, Afet İnan Hanım’ın hayatında verdiği ilk konferanstı. Bu Konferans için zamanın en ünlü ve tanınan hatibi Hamdullah Suphi Bey’den dersler alan Afet Hanım konferans günü giyeceği elbiseyi bizzat Mustafa Kemal Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmiştir.
 
Afet İnan 1930 yılında Türk Ocakları Kurultayında Aksaray delegesi olarak tarih üzerinde çalışanlara önem verilmesini teklif etti. Türk Tarih ve medeniyetini ilmi bir surette tetkik ve tetebbu eylemek üzere ‘’Türk Tarih heyeti teşkil edilmiş ve orada görev almıştır.
 
Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti (15 Nisan 1931)
Türk Tarih Kurumu (1935 yılında)
Bu kurumlarda bir numaralı kurucu üyesi olarak projelere katılmış ve yayınlarda bulunmuştur.
 
1935 yılında kurulması planlanan Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinden Afet İnan’a bir görev pozisyonu teklif ettiklerinde Afet İnan bu teklifi geri çevirmiş ve açıklama olarak ‘’Yüksek Öğrenim ve Doktora belgemi almadan bunu kabul edemem’’ olmuştur. İnan bundan sonra Cenevre Üniversitesi Sosyal Ekonomik bilimler fakültesinin yakın çağ ve modern tarih bölümüne kayıt olarak eğitim hayatına devam etmiştir. Türk Osmanlı devrinin ekonomik tarihi konusunu Lisans tezi olarak sunduktan sonra bütün derslerini vermiş ve hepsinden başarı ile geçmiş Temmuz 1938 yılında da mezun olmuştur. Doktora yapmak için diğer sınavlarını da geçerek tez savunması yapmış ve Temmuz 1939 yılında doktorasını tamamlayarak Sosyoloji doktoru unvanını almıştır. Sonraki aşamada doçentlik sınavına hazırlanan İnan 1942’de doçentlik sınavını geçerek doçent unvanı ile derslerine devam etmiştir. 1950 yılında asıl hedefi olan sınava girerek ve sınavını vererek Profesör olmuştur.
 
Yurda Dönen Afet İnan daha sonra kız lisesindeki derslerine geri dönmüş ve aynı dönemde Dil Tarih-Coğrafya fakültesinde Doçent vekili olarak atanmıştır.
1950 yıllarından sonra Afet İnan Türk Cumhuriyeti ve Türk devrimi konularında ki derslerini Ankara Fen Fakültesinde, Hacettepe Üniversitesinde, Ege Üniversitesinde, Eczacılık Fakültesinde ve Ankara Harp okulunda ders vermiştir.
 
Aynı dönemde Atatürk ile ilgili yaptığı araştırmaları bir kitap yapıp yayınlayan Afet inan bir yandan da Tarih ve Sosyoloji Çalışmalarını sürdürmüştür.
 
İngiltere’de 1961-1962 yıllarında incelemeler yaptıktan sonra 1955-1979 yılları arasında Unesco Türkiye Millî Komisyonu’nda Türk Tarih Kurumu’nu temsil etti. Ankara Üniversitesinde Kürsü başkanlığı yaptığı Ankara Üniversitesi’nde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Devrim Tarihi kürsüsünden 1977 yılında kendi isteği ile emekli oldu.
 
Uluslararası kuruluşlar arasında üyesi olduğu kurumlar ve kuruluşların yurt dışında ki toplantılarında Türk kadın hakları ve Türk medeniyet tarihi konularında özellikle tebliğler vermiştir. Unesco tarafından Türk kadın hakları üzerine yazdığı kitabı İngilizce ve Fransızca (1962) olarak çevrilip yayınlandıktan sonra dokuz dile çevrilip ‘’Courrier’’ dergisi tarafından yayınlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra vasiyet namesi üzerine Afet İnan için; ‘’yaşadığı süre boyunca ayda 800 lira verilmesi gerektiğini belirtmiştir.
 
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Rıfat İnan ile 1940 yılında dünya evine girdi. Afet İnan’ın evlilik hayatı boyunca Arı adında bir kıza Demir adında bir oğlana sahip olduktan sonra Ankara’da 76 yaşında 8 Haziran 1985 yılında Dünyaya gözlerini yumdu. Eğitim ve öğretim hayatında arkasında sayısız örnek eserler bıraktı.
 
Başlıca Eserleri:


Türk Tarihinin Ana Hatları – 1930
Mimar Sinan – 1937
Türkiye Halkının Antropolojik Karakteri ve Türkiye Tarihi – 1947
Atatürk’ten Hatıralar – 1950
Eski Mısır Tarihi ve Medeniyeti – 1956
Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – 1958
Tarih Boyunca Türk Kadının Hak ve Görevleri – 1964
Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün El Yazıları – 1968
Devletçilik İlkesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı – 1972
İzmir İktisat Kongresi – 1982
 
Kurucusu Olduğu Dernekler
 
-         Türk Tarih Kurumu
-         Çocuk Haklarını Koruma Derneği
 
 
Üyesi Olduğu Dernekler
 
-         Türk Tarih Kurumu (Yönetici)
-         Türk Kadının Sosyal Hayatı Tetkik Kurumu
-         Milli Kütüphaneye Yardım Derneği
-         Cenevre Tarih ve Arkeoloji Topluluğu (Cenevre 1936)
-         Uluslararası Antropoloji Enstitüsü (Paris 1937)
-         Uluslararası Kadınlar Birliği (Kopenhag)
-         Avrupa Kültürü Cemiyeti (Venedik 1957)


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Nagihan Karadere Kimdir

  Nagihan Karadere Kimdir? Adı Soyadı: Nagihan Karadere Doğum Tarihi: 1 Ocak 1984 Nereli: Osmaniye Burcu: Oğlak Burcu Kilosu: 63 kg Boyu: 172 kg Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Koyu Kahverengi Eğitim Durumu: Bilinmiyor Sevgilisi: Ramiz Özbay Evli mi: Hayır Eşi: Yok İnstagram

 • Semih Öztürk Kimdir

  Semih Öztürk Kimdir? Adı Soyadı: Semih Öztürk Doğum Tarihi:  18 Kasım 1991 Nereli: Bursa  Burcu:  Akrep Kilosu:  80 Boyu:  1,78 Göz Rengi:Kahverengi   Saç Rengi:  Kumral Eğitim Durumu:  Marmara Üniversitesi Tiyatro Sevgilisi:  Kurretulayn Evli mi:  hayır Eşi:  yok instagram Hesabı: www.instagram.com/oztrksemh Twitter Hesabı:  twitter.com/ozturksemih Facebook Hesabı: kullanmıyor   Semih Öztürk Biyografisi Ütopya yarışmasının ‘’Belalı’’ lakabını alan ve millete

 • Damla Can Kimdir

  Damla Can Kimdir? Adı Soyadı: Damla Can  Doğum Tarihi:  27.02.1989 Nereli: İzmir Burcu: Balık Burcu   Kilosu: 171 Boyu: 56 Kg Göz Rengi: Yeşil Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu: Bilinmiyor Sevgilisi: Bilinmiyor Evli mi: Hayır  Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/damlacan Twitter Hesabı: twitter.com/damlacan_ Facebook Hesabı: Mevcut Değil    Damla Can Biyografisi 1989 yılında İzmir’de

 • Gizem Kerimoğlu Kimdir

  Gizem Kerimoğlu Biyografisi Adı Soyadı:  Gizem Kerimoğlu Doğum Tarihi: 30.10.1988  Nereli:  İstanbul Burcu:  akrep Kilosu:  58 Boyu:  1.78 Göz Rengi:  ela Saç Rengi:  sarı Eğitim Durumu:  Kocaeli Üniversitesi Spor Akademisi Sevgilisi:  yok Evli mi:  yok Eşi:  yok instagram Hesabı: www.instagram.com/gizem.kerimoglu Twitter Hesabı:  https://twitter.com/gizkrmoglu Facebook Hesabı: Yok   Gizem Kerimoğlu Kısaca Hayatı 30 Ekim 1988 İstanbul Fatih doğumlu

 • Serkay Tütüncü Kimdir

  Serkay Tütüncü Kimdir? Adı Soyadı: Serkay Tütüncü Doğum Tarihi:  7 Şubat 1991 Nereli:  İzmir Tire Burcu:  Kova Kilosu:  76 Boyu:  1,88 Göz Rengi:  Kahverengi Saç Rengi:  Sarı Eğitim Durumu:İzmir Üniversitesi Besyo   Sevgilisi:  bilinmiyor Evli mi:  hayır Eşi:  yok instagram Hesabı: www.instagram.com/serkaytutuncu Twitter Hesabı:  twitter.com/serkaytutuncu23 Facebook Hesabı: www.facebook.com/serkaytutuncu23   Serkay Tütüncü Biyografisi 7 Şubat 1991 doğumlu olan Serkay Tütüncü;