Ara

Afet İnan Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Afet İnan Kimdir?, Afet İnan Biyografisi, Afet İnan'ın Kısaca Hayatı, Afet İnan Nereli, Afet İnan Biyografi, Afet İnan Vikipedi, Afet İnan'ın Ailesi İşte Detaylar.

Afet İnan Kimdir?


Adı Soyadı: Afet İnan
Doğum Tarihi: 29. Kasım 1908
Nereli: Selanik Vilayeti 
Burcu: Yay  
Kilosu: Bilinmiyor           
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Eğitim Durumu: Musiki Muallim Mektebi Ankara
Sevgilisi: Yok 
Evli mi: Evet
Eşi: Dr. Rıfat İnan Bey
instagram Hesabı: Yok
Twitter Hesabı: Yok  
Facebook Hesabı: Yok 
 

Afet İnan Biyografisi


Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan sosyoloji profesörü, tarihçi, öğretmendir. Afet İnan, Osmanlı Cumhuriyetinin Selanik Vilayeti Doyran (doirani) kasabasında dünyaya gelmiştir. Annesi Doyran Müdürresi Emrullah Efendi’nin torunu Şehdane Hanım’dır. Babası ise orman memuru olan İsmail Hakkı Uzmay Şemnu beydir.
Balkan savaşının patlak vermesi sonucu ailesi Anadolu’ya taşınmıştır. Babası Anadolu’nun birçok bölgesinde orman memurluğu, müfettişliği ve müdürlüğü yapmıştır. Sonra ki dönemlerde babası Bolu Milletvekilliğine seçilmiştir.

Afet Hanım Babasının görevi sebebiyle sürekli gelen tayinler yüzünden yer değiştirdiği için, ilk öğrenimini Adapazarı, Ankara, Eskişehir (Mihallıççık) ve Biga’da yapmıştır. 1920’de okuduğu Kız Öğretmen okulundan 1925’te mezun olmuştur. İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulu’nda göreve başlayan Afet İnan İzmir’de görev yaptığı okulda bir gün Mustafa Kemal Atatürk ile tanışma fırsatı bulur.

Mustafa Kemal Atatürk ile arasında geçen bir diyalog tan sonra Ankara’ya atandı ve Fransızca öğrenmesi için Atatürk tarafından İsviçre’nin Lozan şehrine gönderilmiştir.

1927 yılına kadar Lozan’da kalan Afet Hanım Ülkeye geri döndükten sonra İstanbul Fransız kız lisesi olan Nötre dame de sion da eğitim görmeye devam etmiştir. 2 yıl eğitim gördükten sonra 1929 yılın da ortaöğrenim tarih öğretmeni olmak için sınava girmiş ve kazanmıştır. Ankara Musiki Muallim mektebinde Tarih ve Yurt bilgisi derslerini okutmak için göreve başlamıştır. 1933 yılına kadar görev yaptıktan sonra 1933 yılından sonra da Ankara Kız lisesine atanmış orda görev yapmak üzere yola çıkmıştır.
 
Afet İnan, yabancı okullarda okuduğu tarih kitaplarında Türk milleti için kullanılan, barbaca ve ikinci derecede ırk deyimlerini milli duygularına rencide ettiği için öğretmenlerine itirazda bulunmuştur. Bu kitabı Atatürk’e gösterdiği zaman üzerinde ilgi ile durulmuş ve konularda görevlendirilmek üzere tarihçileri bir araya toplayarak vazifeler verilmiştir.
 
Mustafa Kemal Paşa’nın özel isteği üzerine 3 Nisan 1930’da Türk Ocağı’nda Türk kadınları için seçim haklarına ilişkin bir konferans verdi. Bu konferans, Afet İnan Hanım’ın hayatında verdiği ilk konferanstı. Bu Konferans için zamanın en ünlü ve tanınan hatibi Hamdullah Suphi Bey’den dersler alan Afet Hanım konferans günü giyeceği elbiseyi bizzat Mustafa Kemal Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmiştir.
 
Afet İnan 1930 yılında Türk Ocakları Kurultayında Aksaray delegesi olarak tarih üzerinde çalışanlara önem verilmesini teklif etti. Türk Tarih ve medeniyetini ilmi bir surette tetkik ve tetebbu eylemek üzere ‘’Türk Tarih heyeti teşkil edilmiş ve orada görev almıştır.
 
Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti (15 Nisan 1931)
Türk Tarih Kurumu (1935 yılında)
Bu kurumlarda bir numaralı kurucu üyesi olarak projelere katılmış ve yayınlarda bulunmuştur.
 
1935 yılında kurulması planlanan Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinden Afet İnan’a bir görev pozisyonu teklif ettiklerinde Afet İnan bu teklifi geri çevirmiş ve açıklama olarak ‘’Yüksek Öğrenim ve Doktora belgemi almadan bunu kabul edemem’’ olmuştur. İnan bundan sonra Cenevre Üniversitesi Sosyal Ekonomik bilimler fakültesinin yakın çağ ve modern tarih bölümüne kayıt olarak eğitim hayatına devam etmiştir. Türk Osmanlı devrinin ekonomik tarihi konusunu Lisans tezi olarak sunduktan sonra bütün derslerini vermiş ve hepsinden başarı ile geçmiş Temmuz 1938 yılında da mezun olmuştur. Doktora yapmak için diğer sınavlarını da geçerek tez savunması yapmış ve Temmuz 1939 yılında doktorasını tamamlayarak Sosyoloji doktoru unvanını almıştır. Sonraki aşamada doçentlik sınavına hazırlanan İnan 1942’de doçentlik sınavını geçerek doçent unvanı ile derslerine devam etmiştir. 1950 yılında asıl hedefi olan sınava girerek ve sınavını vererek Profesör olmuştur.
 
Yurda Dönen Afet İnan daha sonra kız lisesindeki derslerine geri dönmüş ve aynı dönemde Dil Tarih-Coğrafya fakültesinde Doçent vekili olarak atanmıştır.
1950 yıllarından sonra Afet İnan Türk Cumhuriyeti ve Türk devrimi konularında ki derslerini Ankara Fen Fakültesinde, Hacettepe Üniversitesinde, Ege Üniversitesinde, Eczacılık Fakültesinde ve Ankara Harp okulunda ders vermiştir.
 
Aynı dönemde Atatürk ile ilgili yaptığı araştırmaları bir kitap yapıp yayınlayan Afet inan bir yandan da Tarih ve Sosyoloji Çalışmalarını sürdürmüştür.
 
İngiltere’de 1961-1962 yıllarında incelemeler yaptıktan sonra 1955-1979 yılları arasında Unesco Türkiye Millî Komisyonu’nda Türk Tarih Kurumu’nu temsil etti. Ankara Üniversitesinde Kürsü başkanlığı yaptığı Ankara Üniversitesi’nde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Devrim Tarihi kürsüsünden 1977 yılında kendi isteği ile emekli oldu.
 
Uluslararası kuruluşlar arasında üyesi olduğu kurumlar ve kuruluşların yurt dışında ki toplantılarında Türk kadın hakları ve Türk medeniyet tarihi konularında özellikle tebliğler vermiştir. Unesco tarafından Türk kadın hakları üzerine yazdığı kitabı İngilizce ve Fransızca (1962) olarak çevrilip yayınlandıktan sonra dokuz dile çevrilip ‘’Courrier’’ dergisi tarafından yayınlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra vasiyet namesi üzerine Afet İnan için; ‘’yaşadığı süre boyunca ayda 800 lira verilmesi gerektiğini belirtmiştir.
 
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Rıfat İnan ile 1940 yılında dünya evine girdi. Afet İnan’ın evlilik hayatı boyunca Arı adında bir kıza Demir adında bir oğlana sahip olduktan sonra Ankara’da 76 yaşında 8 Haziran 1985 yılında Dünyaya gözlerini yumdu. Eğitim ve öğretim hayatında arkasında sayısız örnek eserler bıraktı.
 
Başlıca Eserleri:


Türk Tarihinin Ana Hatları – 1930
Mimar Sinan – 1937
Türkiye Halkının Antropolojik Karakteri ve Türkiye Tarihi – 1947
Atatürk’ten Hatıralar – 1950
Eski Mısır Tarihi ve Medeniyeti – 1956
Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – 1958
Tarih Boyunca Türk Kadının Hak ve Görevleri – 1964
Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün El Yazıları – 1968
Devletçilik İlkesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı – 1972
İzmir İktisat Kongresi – 1982
 
Kurucusu Olduğu Dernekler
 
-         Türk Tarih Kurumu
-         Çocuk Haklarını Koruma Derneği
 
 
Üyesi Olduğu Dernekler
 
-         Türk Tarih Kurumu (Yönetici)
-         Türk Kadının Sosyal Hayatı Tetkik Kurumu
-         Milli Kütüphaneye Yardım Derneği
-         Cenevre Tarih ve Arkeoloji Topluluğu (Cenevre 1936)
-         Uluslararası Antropoloji Enstitüsü (Paris 1937)
-         Uluslararası Kadınlar Birliği (Kopenhag)
-         Avrupa Kültürü Cemiyeti (Venedik 1957)


Biyografiler

Yeni Popüler
 • Zlatan İbrahimoviç Kimdir

  Zlatan İbrahimoviç Kimdir? Adı Soyadı: Zlatan İbrahimoviç Doğum Tarihi: 03.10.1981 Nereli: Malmö İsveç  Burcu: Terazi Burcu Kilosu: 95 kg  Boyu: 195 Cm Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi: Helana Seger  Evli mi: Yok   Eşi: Yok İnstagram Hesabı: www.instagram.com/iamzlatanibrahimovic Twitter Hesabı: twitter.com/ibra_official Facebook Hesabı: www.facebook.com/ZlatanIbrahimovic   Zlatan İbrahimoviç

 • Yunjin Kim Kimdir

  Yunjin Kim Kimdir? Adı Soyadı: Yun Jin Kim Doğum Tarihi: 07 Kasım 1973   Nereli: Seul Güney Kore   Burcu: Akrep Burcu  Kilosu: 170 cm Boyu: 50 kg Göz Rengi: Koyu Kahverengi Saç Rengi: Siyah Eğitim Durumu: Üniversite mezunu   Sevgilisi: Yok  Evli

 • Yasemin Ergene Kimdir

  Yasemin Ergene Kimdir? Adı Soyadı: Yasemin Ergene Doğum Tarihi: 22 Ocak 1985   Nereli: Hamburg Almanya  Burcu: Kova Burcu  Kilosu:  58 kg Boyu: 174 Cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi:  Koyu Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunu Sevgilisi: Yok Evli mi: Evet

 • Yağmur Atacan Kimdir

  Yağmur Atacan Kimdir? Adı Soyadı: Yağmur Atacan Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1983 Nereli: Gaziantep  Burcu: Boğa Burcu Kilosu: 71 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Açık Kahverengi Eğitim Durumu: İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Sevgilisi: Yok  Evli mi: Evet Eşi: Pınar

 • Volkan Konak Kimdir

  Volkan Konak Kimdir? Adı Soyadı: Volkan Konak Doğum Tarihi: 27 Şubat 967 Nereli: Trabzon- Maçka    Burcu: Balık Burcu   Kilosu: 88 Kg Boyu: 173 cm Göz Rengi: Kahverengi Saç Rengi: Kumral Eğitim Durumu: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Sevgilisi: Yok   Evli mi: